طراحی محوطه ویلا

طراحی محوطه ویلا

4.9/5 - (10 امتیاز)

طراحی محوطه ویلا ایده ای جذاب برای زیباسازی فضای حیاط و امکان استفاده بهینه از آن است. در فرایند محوطه سازی لازم است از تجهیزاتی ایمن استفاده کرده و مسیری مناسب برای رفت و آمد ایجاد کنید. طراحی محوطه مزیت های قابل توجهی به همراه دارد که مهم ترین آن ها شامل زیباسازی فضا، بهبود عملکرد و افزایش سطح کیفیت زندگی می شوند. برای طراحی محوطه باید مراحل خاصی را طی کنید که در ادامه به بررسی هرچه بیشتر آن ها خواهیم پرداخت.

نکات مهم برای طراحی محوطه ویلا

ارائه یک طراحی حرفه ای برای محوطه ویلا مستلزم رعایت نکات بسیار مهمی است که نباید نسبت به آن ها بی تفاوت بود. محوطه ویلا فضایی برای دورهمی های دوستانه و استراحت است؛ به همین جهت طراحی اصولی آن اهمیت بسیار زیادی دارد. در این راستا لازم است حتما به ابعاد فضا توجه زیادی شود تا بتوان بهترین المان ها را برای طراحی محوطه ویلا انتخاب کرد. مهم ترین نکات محوطه سازی ویلا به صورت زیر هستند:

ایجاد مسیری مناسب برای رفت و آمد

هنگام طراحی ویلا باید حتما به مسیری که برای رفت و آمد ساکنان انتخاب می شود توجه گردد. مسیر انتخابی نباید امنیت افراد بخصوص کودکان را به خطر بیندازد. با توجه به این موضوع توصیه داریم هنگام طراحی محوطه ویلا حتما فضایی مناسب را برای رفت و آمد ایجاد کنید.

نصب تجهیزات ایمن

محوطه ویلا نیاز به المان ها و تجهیزات بسیار زیادی دارد. انتخاب تجهیزات ایمن یکی دیگر از نکات مهم طراحی محوطه ویلا است که مانع از بروز هرگونه سقوط و یا حوادث ناگوار می شود.

جدیدترین سبک ها برای طراحی محوطه ویلا

عوامل مختلفی می توانند سبک های محوطه سازی ویلاها را تحت تاثیر خود قرار دهند. همین امر را می توان دلیلی برای رواج یک سبک خاص در هر کشور دانست. اگر بخواهیم اشاره ای کوتاه به این عوامل داشته باشیم می توان فرهنگ، شرایط اقلیمی و جغرافیا را نام برد که توجه به آن ها برای انتخاب بهترین سبک الزامی است. از جدیدترین سبک های طراحی حیاط ویلا ایرانی موارد زیر را می توان شرح داد:

طراحی محوطه ویلا سبک مدرن

در سبک مدرن طراحان سعی دارند تا سادگی محوطه را اولویت قرار دهند. این سبک به عنوان نوعی سبک مینیمال نیز شناخته می شود که این روزها طرفداران بسیار زیادی نیز دارد.

طراحی محوطه ویلا سبک کلاسیک

سبک کلاسیک از جمله سبک هایی است که برای طراحی ویلا کلاسیک کاربرد دارد. این سبک رواج زیادی در ویلاهای لوکس و اشرافی داشته و براساس طرح های هندسی پیاده سازی می شود. المان ها و متریال هایی که برای سبک کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرند گران قیمت بوده و شامل عناصری مانند برکه مصنوعی، شومینه، صخره و آب نما، آلاچیق های لوکس، پوشش های گیاهی کمیاب و تجهیزات عمومی می شوند.

طراحی محوطه ویلا سبک انگلیسی

در حال حاضر سبک انگلیسی محبوبیت بسیار زیادی در طراحی محوطه ویلا دارد. این سبک که ریشه آن به معماری های رومی باز می گردد عناصر و المان های اغراق آمیزی را در خود جای داده است. المان هایی مانند مجسمه های سنگی، شومینه، آب نمای سنگی و نیمکت های سنگی نشان از سبک انگلیسی دارند.

 

 

نمونه طراحی حیاط ویلا

مراحل طراحی محوطه ویلا

محوطه سازی بایستی طی مراحل مشخصی صورت پذیرد و تمامی اصول و قواعد مربوط به آن رعایت شوند. به طور کلی مراحل طراحی حیاط ویلا خانه روستایی و یا شهری به صورت زیر هستند:


1. تعیین نقاط مرجع و مبدا

در گام نخست لازم است نقاط مرجع و مبدا توسط پیمانکار مشخص شوند. توجه داشته باشید که تعیین این نقاط نیاز به دقت عمل بالایی دارد؛ بنابراین لازم است در صورت نیاز از دستگاه های مانیتورینگ استفاده گردد.


2. تخریب حیاط

طی فرایند تخریب حیاط باید المان ها و قطعات فرسوده توسط ماشین آلات صنعتی تخریب شوند. این مرحله نیاز به دقت بالایی دارد؛ چرا که برخی عناصر نیازی به تخریب ندارند.


3. تمیز کردن سطوح از گیاهان

اگر در فضای حیاط پوشش گیاهی و درخت خاصی وجود دارد باید به صورت سطحی پاکسازی شوند. توجه داشته باشید که بایستی از وارد شدن هرگونه آسیب به ریشه درخت و گیاهان جلوگیری گردد.


4. پر کردن چاه های داخل حیاط

در این مرحله لازم است تمامی چاه های موجود در محوطه با توجه به محل پروژه پر شوند. متریالی مانند خاک و سنگ بهترین گزینه برای پر کردن چاه های فاضلاب و یا قنات های خشک شده هستند.


5. مسطح کردن محوطه حیاط

اگر در فضای حیاط ویلا قطعات ناهموار وجود دارد باید از سطح زمین جمع شوند تا سطح محوطه کاملا تراز و یک دست شود.


6. کف سازی و نورپردازی

کف سازی و نورپردازی آخرین مرحله از طراحی محوطه ویلا هستند که باید به صورت کاملا اصولی انجام شوند. تمامی المان ها و متریالی که برای این مرحله مورد استفاده قرار می گیرند بایستی کیفیت بالایی داشته و با توجه به آب و هوای منطقه انتخاب شوند.

کلام آخر

همان گونه که خواندید طراحی محوطه ویلا نیاز به دقت عمل بالایی دارد و این امر باید طی مراحل مشخصی صورت پذیرد. مراحل محوطه سازی شامل تعیین مرجع و مبدا، تخریب حیاط، تمیز کردن سطح گیاهان، پر کردن چاه های فاضلاب، مسطح کردن حیاط، کف سازی و نورپردازی می شوند. در هر مرحله باید دقت عمل بالایی را به کار گیرید تا طرحی ایده آل را خلق کنید. محوطه سازی تاثیرات فراوانی بر بهبود کیفیت زندگی انسان داشته و می تواند فضای حیاط را نیز زیبا سازد؛ اما این زمانی تحقق می یابد که اصول طراحی رعایت شوند.

مهندسین معماری نارک

با در نظر گرفتن مشخصات سازه، به ارائه طرح ها و ایده های گوناگون می پردازند .همچنین شما با سفارش طراحی ویلا خود به مهندیسن نارک می توانید ویلایی داشته باشید که اصول ساخت و ساز در آن رعایت شده باشد. در تمامی مراحل ساخت ویلا نظارت داشته و از کیفیت مصالح و تطبیق طراحی و نحوه ساخت با سلیقه ها و علایق خود اطمینان حاصل کنید. ما در بخش طراحی ویلا  نارک امیدواریم که با ارائه طرح های استثنایی برای ویلا، سبک زندگی شما را  بهبود ببخشیم و کمک کنیم تا از آرامش و زندگی راحت لذت ببرید.

0 -021

جهت مشاوره و سفارش با شماره سراسری مجموعه تماس حاصل فرمایید

Orders & Consultation

From relatively beginnings to our most fabulous projects to date, we’ve always tried to create villas of the excellent quality. Roll over the project below to see just some of what we’ve already accomplished. Our multi-skilled group is experienced in the fast Design construction.

حجم دانلود 89 مگابایت
کاتالوگ 2021 استودیو معماری نارک

استودیو معماری نارک هر ساله بخشی از فعالیت های خود را در زمینه های مختلف در قالب یک ژورنال به چاپ می رساند و نمونه پی دی اف آن را نیز در این بخش جهت دانلود علاقمندان قرار خواهد داد . برای دانلود آخرین ژورنال استودیو معماری نارک (ورژن 2021 ) بر روی لینک زیر کلیک فرمایید.

حجم دانلود 2 مگابایت
دانلود شماره حساب ها

برای اطلاع از شماره حساب های مجموعه جهت واریز وجوه نقدی خود تنها از شماره حسابهای معرفی شده در این بخش اقدام فرمایید، واریز به هرگونه حسابی غیر از حساب های مندرج در این فرم در صورت بروز مشکل از مسئولیت این مجموعه خارج است.

حجم دانلود 2 مگابایت
دانلود نمونه قرارداد طراحی معماری

برای مطالعه کامل قرارداد همکاری معماری ،‌میتوانید فابل مربوطه را دانلود نموده و مطالعه فرمایید ( لازم به ذکر است در شرایط خاص تغییر بخشی از قرارداد به نسبت پروژه و با درخواست کارفرما قابل اجرا خواهد بود )

کارآموزی
فرم درخواست کارآموزی

با توجه به مراجعات و تماس های مکرر دانشجویان و علاقه مندان به جهت انجام دوره های کارآموزی در دپارتمان های مختلف استودیو معماری نارک ، لطفا با ورد به بخش مربوطه فرم مذکور را تکمیل تا پس از بررسی در صورت تایید با شما تماس حاصل گردد