مطالعات معماری

شرحی مختصر بر نوع خدمات مطالعات فاز صفر ، یک و دو معماری

Architectural Studies

Narc Design takes a holistic technique to the design procedure. We start with our most powerful implement: our ears. We take the time to listen to our clients and help our clients priorities strategic architectural design goals within real-world project limitations. We’re committed to providing professional Design

5/5 - (1 امتیاز)

مطالعات فاز صفر ، فاز یک ، فاز دو معماری

پروژه های معماری جهت طراحی از سه فاز اصلی تشکیل می شوند. این سه فاز باید به صورت متوالی و صحیح اجرا شوند تا ساختمان مورد نظر طبق قوانین استاندارد پیاده سازی شود. هر سه فاز لازم و ملزوم یکیدگر بوده و در صورت اشتباه در هر بخش، کل پروژه معماری با شکست مواجه خواهد شد.

فاز صفر معماری

اولین مرحله، شناسایی و کسب اطلاعات فنی، اقتصادی و شهری در مورد پروژه است. این مطالعات می تواند شامل آیتم هایی مانند شناخت اقلیم و جغرافیای منطقه، خاک شناسی و ژئوتکنیک، میزان استحکام زمین، شناخت گسل های موجود، توپوگرافی و محدودیت های موجود در منطقه و… باشد. همچنین در فاز صفر معماری، پروژه از نظر فنی و اقتصادی و همچنین توجیه اجتماعی مورد بررسی قرار می گیرد، تا خواسته ها و ملزومات پروژه مشخص گردد. معمولا بهترین نتیجه زمانی حاصل میشود که از طریق مذاکره حضوری یا مکاتبات رسمی از کارفرما درخواست شود تا هدف از اجرای طرح مورد نظر را اعلام نماید .

فاز یک معماری

 پس از فاز صفر معماری و نهایی کردن طرح ساختمان، کلیه اطلاعات به دست آماده از فاز صفر در قالب نقشه های ساختمانی با مقیاس ۱:۵۰ یا ۱:۱۰۰ ترسیم می شوند. به این نقشه ها که ویژگی های معماری ساختمان از جمله نحوه ی کیفیت، روابط فضاها و مشخصات نماهای ساختمان را نشان می دهد، اصطلاحأ نقشه های فاز یک معماری می گویند .پلان های طراحی شده در فاز یک برای معرفی ساختمان به کارفرما نشان داده شده و به بحث و تبادل نظر گذاشته می شود. با توجه به این که درک نقشه های فنی برای همگان مقدور نیست، با استفاده از ماکت و ترسیمات سه بعدی و بهره گیری از امکانات رنگ و سایه روشن، پروژه به نحوه ملموس و قابل درکی به کارفرما معرفی می شود. در ارائه ی نقشه های فاز یک معماری، معمولأ برای قابل درک تر شدن فضاها، مبلمان را هم ترسیم می کنند.

پس از اخذ نظر از کارفرما و اعمال تغییرات لازم، خروجی مشترک این تبادل نظر جهت اخذ مجوزهای لازم به مراکز صدور مجوز ارسال می شود، که مجددا در این بخش نیز  ممکن است نیاز به بازنگری باشد. تلاش معماران ما در طراحی فاز یک این است که تمام دقت و تخصص خود را به کار گرفته تا موجب دوباره کاری و هدر رفتن زمان نشوند. ضمنا این تفکر که چون نقشه های اولیه در فاز بعدی به صورت دقیق و منظم اندازه گذاری شده و با ضوابط مقررات ملی منطبق خواهند شد، پس نیازی به طراحی معماری در این فاز نیست به شدت تفکر غلطی است چرا که در نقشه های اولیه است، که به راحتی امکان تصحیح داریم ولی اگر در مراحل بعدی به مشکل با کارفرما بخوریم هزینه های زیادی در بر خواهد داشت و بعضا امکان آن به کلی میسر نخواهد بود.

فاز دو معماری

نقشه هایی که در فاز یک معماری طراحی شده اند، فاقد دقت و حساسیت لازم برای اجرای پروژه بوده و صرفا برای تبادل ایده با کارفرما طراحی شده اند. در نتیجه در فاز دو معماری مطابق با ضوابط و مقررات ملی ساختمان مجددا نقشه ها طراحی می شوند. نقشه های فاز دو معماری معمولا با مقیاس یک پنجاهم و یک صدم طراحی می شوند. در نقشه های فاز دو  تمامی مصالح کاربردی، دیتیل ها و جزئیات اجرایی ساختمان ذکر می شود. جزئیاتی که در نقشه اضافه می گردد شامل مشخصات فونداسیون ها ، ابعاد ستون ها و تیرها ، مسیر لوله ها ، پوشش سقف ها ، جنس دیوارها ، مصالح کف سازی ، جنس و جزئیات درها و پنجره ها ، محل استقرار لامپ ها و کلید و پریزها، تابلوهای برق، سیستم گرمایش و سرمایش، سیستم اعلام حریق، سیستم آب رسانی و دفع فاضلاب  و… می باشد. نقشه های فاز دو توسط مهندسین معماری، مکانیک و برق طراحی می گردد. در انتها مجموع این نقشه ها زیر نظر مهندس معمار کنترل و هماهنگ می شود و نهایتا به عنوان پلان های اجرایی ساختمان در دست مجریان پروژه و پیمانکاران قرار می گیرد .

دسترسی سریع به خدمات اجرایی

جهت مشاوره و سفارش با شماره سراسری مجموعه تماس حاصل فرمایید

Orders & Consultation

From relatively beginnings to our most fabulous projects to date, we’ve always tried to create villas of the excellent quality. Roll over the project below to see just some of what we’ve already accomplished. Our multi-skilled group is experienced in the fast Design construction.

حجم دانلود 89 مگابایت
کاتالوگ 2021 استودیو معماری نارک

استودیو معماری نارک هر ساله بخشی از فعالیت های خود را در زمینه های مختلف در قالب یک ژورنال به چاپ می رساند و نمونه پی دی اف آن را نیز در این بخش جهت دانلود علاقمندان قرار خواهد داد . برای دانلود آخرین ژورنال استودیو معماری نارک (ورژن 2021 ) بر روی لینک زیر کلیک فرمایید.

حجم دانلود 2 مگابایت
دانلود شماره حساب ها

برای اطلاع از شماره حساب های مجموعه جهت واریز وجوه نقدی خود تنها از شماره حسابهای معرفی شده در این بخش اقدام فرمایید، واریز به هرگونه حسابی غیر از حساب های مندرج در این فرم در صورت بروز مشکل از مسئولیت این مجموعه خارج است.

حجم دانلود 2 مگابایت
دانلود نمونه قرارداد طراحی معماری

برای مطالعه کامل قرارداد همکاری معماری ،‌میتوانید فابل مربوطه را دانلود نموده و مطالعه فرمایید ( لازم به ذکر است در شرایط خاص تغییر بخشی از قرارداد به نسبت پروژه و با درخواست کارفرما قابل اجرا خواهد بود )

کارآموزی
فرم درخواست کارآموزی

با توجه به مراجعات و تماس های مکرر دانشجویان و علاقه مندان به جهت انجام دوره های کارآموزی در دپارتمان های مختلف استودیو معماری نارک ، لطفا با ورد به بخش مربوطه فرم مذکور را تکمیل تا پس از بررسی در صورت تایید با شما تماس حاصل گردد